Czy dzieci mogą korzystać z czytnika ebooków?

0
2807
5/5 - (1 vote)

Czy dzieci mogą korzystać z czytników ebooków? To pytanie nurtuje wielu rodziców, którzy zastanawiają się nad wprowadzeniem nowoczesnych technologii do życia swoich pociech. Jakie są zalety czytników? Jakie ebooki dla dzieci wybrać? Sprawdź!

Czy czytanie ebooków na czytniku jest bezpieczne dla dzieci?

Wielu rodziców, aby zachęcić swoje dzieci do czytania kupuje im tablety. Nie jest to jednak dobry pomysł, gdyż emitują one niebieskie światło, które powoduje zmęczenie, problemy ze snem oraz psuje wzrok. Czytniki ebooków są wyposażone w papier elektroniczny, który jest w pełni bezpieczny dla wzroku.

Czytanie ebooków dla dzieci za pośrednictwem czytnika nie męczy oczu, nawet w przypadku urządzenia z podświetleniem. Co więcej, dziecko może regulować oświetlenie, powiększać tekst, zmieniać czcionkę, a nawet tworzyć notatki, co również wpływa na komfort czytania. Dodatkowo czytniki przeznaczone są tylko do wyświetlania tekstu, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoje dziecko faktycznie czyta, a nie np. gra.

Dlaczego warto kupić dziecku czytnik ebooków?

Czytniki to urządzania, które sprawdzają się zarówno wśród dzieci, nastolatków, jak i dorosłych. Głównymi zaletami są: oszczędność miejsca, niewielka waga oraz łatwa dostępność do zasobów bibliotecznych.

Małe dzieci potrafią się bardzo szybko znudzić… dzięki aplikacjom mają one dostęp do naprawdę wielu wartościowych lektur. Czytniki to zatem najlepsze wsparcie dla rodziców w czasie podróży lub w kolejce do lekarza.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym, czytniki pomagają w czytaniu lektur. Po pierwsze, łatwo można je pobrać za pośrednictwem odpowiedniej aplikacji. Po drugie, można robić cyfrowe notatki, które są edytowalne i niezniszczalne.

Przeczytaj również:  Kamera Bukowel: Odkryj Ukryty Skarb Karpat, Ośrodek Narciarski w Ukraińskim Raju

Dodatkowo, czytniki w porównaniu z papierowymi książkami cechuje większa odporność. A jeśli chcemy mieć pewność, że dziecko nie zniszczy urządzenia, dobierzmy do niego etui.

Ebooki dla dzieci – jakie wybrać?

Nawyk czytania warto kształtować już od najmłodszych lat. To pierwsza inwestycja w rozwój dziecka. Zanim jeszcze maluch nauczy się czytać, warto każdego dnia poświęcić chwilkę na wspólną lekturę.

W przypadku niemowląt czytanie stymuluje rozwój mózgu oraz buduje więź emocjonalną pomiędzy rodzicami a dzieckiem. U kilkulatków czytanie stymuluje rozwój mowy oraz poprawia pamięć. Oprócz tego książki lub ebooki dla dzieci kształtują wrażliwość i wyobraźnię młodej osoby, a także pomagają w pokonaniu wielu problemów.

Obecnie, coraz więcej klasyków literatury dziecięcej – bajek i baśni towarzyszących kilku pokoleniom jest dostępnych w formie ebooków. W wieku 3-5 lat dzieci poznają pierwsze litery oraz otaczający je świat: zwierzęta, przyrodę, egzotyczne zakątki. Warto kupować ebooki, które jeszcze bardziej pobudzą dziecięcą ciekawość, np. bajki i baśnie. W nauce czytania wspiera pierwszy elementarz, np.: „Nauka czytania. Elementarz”.

Dzieci w wieku 6-12 lat uwielbiają wciągające historie, o światach bliskich i dalekich, rzeczywistych i wirtualnych, np. „O chłopcu, który był kotem”, czy „Minecraft. Wyprawa”.
Oprócz tego w formie ebooków dostępne są także lektury oraz podręczniki szkolne.

Podsumowując. Czytniki to urządzenia, które wspierają nawyk czytania u dzieci. Ponadto są dla nich całkowicie bezpieczne. Dodatkowo, obecnie znajdziesz wiele interesujących ofert ebooków, zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci.