Dzieci do lat 10 mają prawo jeździć na hulajnodze elektrycznej jedynie w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką dorosłych. Pociechy w przedziale wiekowym 10-18 lat muszą mieć kartę rowerową lub posiadać prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć, zanim kupisz dziecku hulajnogę elektryczną i jak zadbać o bezpieczeństwo w trakcie jazdy!
Po pierwsze – bezpieczeństwo
Jako rodzic powinieneś przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo pociechy. Koniecznie dobierz odpowiednie akcesoria. Kask to must-have. Na rynku można znaleźć ciekawe, kolorowe modele, które świetnie chronią całą głowę. Na stronie https://magazyn.ceneo.pl znajdziesz wiele poradników, jak dobrać kask i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Warto zainwestować również w ochraniacze na łokcie oraz kolana. Zgodnie z przepisami musisz nadzorować dziecko w trakcie jazdy. Hulajnoga powinna być dobrze oświetlona, a użytkownik widoczny – zadbaj o odblaski, jeżeli Twoja pociecha będzie jeździć po zmroku. Wytłumacz dziecku, by w trakcie jazy skupiło się na obserwacji drogi i najbliższego otoczenia. Nie powinno obsługiwać w tym czasie telefonu czy słuchać muzyki. Za jazdę z jedną ręką na kierownicy można dostać mandat. Co więcej, brak odpowiedniego skupienia podczas jazdy może skutkować upadkiem, kolizją z rowerzystą lub pieszym, czy nawet zderzeniem z samochodem.
Po drugie – dobrze dobrany sprzęt
Hulajnoga elektryczna dla 10 latka może być świetnym pomysłem na prezent i dobrą alternatywą do przemieszczania się, pod warunkiem że będzie odpowiednio dopasowana. Kierownica powinna być ustawiona na poziomie łokci – dzięki opcji regulacji może rosnąć razem z dzieckiem. Waga takiego sprzętu nie powinna przekraczać 10 kg, a koła powinny mieć nie więcej niż 10 cali. Warto również zwrócić uwagę na hamulec. Solidny tarczowy model pozwoli się zatrzymać szybciej i bezpieczniej niż w przypadku nożnego hamowania. Kolejną kwestią jest cena. Można znaleźć sprzęt do tysiąca złotych (https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/jaka-hulajnoga-elektryczna-do-1000-zl), a także droższy – wiele zależy od budżetu, zasięgu hulajnogi czy obecności innych technologii.
Po trzecie – świadomość zasad panujących w ruchu drogowym
Według ustawy Prawo o ruchu drogowym elektryczna hulajnoga jest pojazdem przeznaczonym dla jednej osoby. Jazda we dwójkę jest nie tylko niebezpieczna, ale także grozi mandatem. Wszystkie rzeczy powinny znajdować się w plecaku lub torbie – nie wolno zawieszać ich na kierownicy. Za jazdę w innej pozycji niż stojąca przodem również grozi mandat. Konsekwencje mogą spotkać także tych, którzy jeżdżą pod wpływem alkoholu lub bez uprawnień. Mandat otrzymasz za złamanie zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, jadąc poza drogą dla rowerów w sytuacji, kiedy jest ona wyznaczona (na przykład chodnikiem), za nieprawidłowe zaparkowanie, za utrudnianie ruchu, nieustąpienie miejsca pieszym oraz przekroczenie dozwolonej prędkości. Warto edukować dziecko i poinformować o przepisach, które je obowiązują. Dzięki temu podróże będą bezpieczniejsze!