4.5/5 - (2 votes)

Coraz więcej par się rozwodzi, jednak najczęściej małżeństwa decydują się na rozwód bez orzeczenia o winie. W takim przypadku procedura jest szybsza, jednak są sytuacje, że rozwód z orzeczeniem o winie jest wręcz wskazany. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.

Czym jest rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie jest to rozstrzygnięcie sprawy rozwodowej, które wskazuje, że dany małżonek ponosi całkowitą odpowiedzialność za rozpad związku małżeńskiego. Oczywiście winę trzeba udowodnić, dlatego pomoc dobrego adwokata rozwodowego jest wręcz wskazana. Najczęstszą przyczyną rozwodu z orzeczeniem o winie jest zdrada małżeńska. Także osoby doświadczające przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej mogą starać się o rozwód z orzeczeniem o winie. Kolejną przesłanką jest porzucenie małżonka czy też uzależnienie. Co ciekawe przesłanką może być także nieróbstwo. Otóż należy zdawać sobie sprawę, że oboje małżonkowie mają obowiązek zaspokajania potrzeb rodziny. Powodem otrzymania rozwodu z orzeczeniem o winie jest też nadmierne trwonienie majątku czy odmowa współżycia.

Jakie korzyści może zyskać małżonek, gdy uzyska rozwód z orzeczeniem o winie?

Przede wszystkim uzyskując rozwód z orzeczeniem o winie niewinny małżonek może otrzymać szybciej alimenty nie tylko na dzieci, ale również na siebie. Jeżeli rozwód pogarsza sytuację materialną i poziom życia, to małżonek wobec którego została orzeczona wina rozpadu małżeństwa będzie mieć nakazaną wypłatę alimentów. Standardowo obowiązek wypłacania alimentów trwa przez 5 lat, jednak sąd może go przedłużyć. Oczywiście otrzymanie rozwodu z orzeczeniem o winie nie jest łatwe i trzeba rzetelnie i skrupulatnie udowodnić winę drugiego małżonka. Trzeba zebrać obciążające dowody.

Czy warto starać się o rozwód z orzeczeniem o winie?

O ile rozwód za porozumieniem stron można otrzymać nawet na pierwszej rozprawie rozwodowej, tak w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie nie jest to możliwe. Sędzia skrupulatnie przeanalizuje wszelkiego rodzaju dowody, następnie podejmie decyzję co do ich wiarygodności. Rzeczywiście dowody muszą obciążać jednego małżonka, tak by jego wina była bezsprzeczna. Jednocześnie nie wszystkie dowody sąd respektuje. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika od rozwodów. Warto zapoznać się z informacjami na stronie: mediana.sos.pl.

Przeczytaj również:  Na jakie zabiegi pielęgnacyjne na twarz warto się zdecydować?