5/5 - (1 vote)

Zimowy wyjazd na narty to sposób na aktywny wypoczynek i oderwanie się od codzienności. Wiąże się on jednak z pewnym ryzykiem zdrowotnym. Aby ten czas był bezpieczny i bezstresowy, musisz zadbać o odpowiednie przygotowanie. Nie chodzi tylko o sprzęt i umiejętności. Co jeszcze jest ważne?

Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem i jak uniknąć problemów podczas zimowego szaleństwa na stoku. Dzięki temu będziesz w pełni czerpać z zaplanowanych aktywności, redukując ryzyko nieprzewidzianych kosztów i innych nieprzyjemności.

W niektórych krajach koszty ratownictwa pokrywa poszkodowana osoba

Wyjazd na narty za granicę to nie tylko przyjemność, ale także duża odpowiedzialność w kontekście własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Musisz pamiętać, że w wielu krajach koszty akcji ratowniczej na stoku ponosi poszkodowany. Mogą one obejmować:

  • transport skuterem śnieżnym,
  • transport karetką,
  • transport helikopterem – w trudniejszych przypadkach.

Opłaty za takie interwencje mogą być ogromne. Przykładowo, transport helikopterem na niewielkim odcinku to wydatek rzędu kilku tysięcy euro. Takie akcje jak pomoc ratowników na skuterach też mogą mocno nadszarpnąć budżet – o kilka tysięcy złotych.

Jak się przed tym chronić? Warto zainwestować w odpowiednią polisę. Ubezpieczenie KR (kosztów ratownictwa) obejmuje organizację akcji ratowniczej i wykorzystanie profesjonalnego sprzętu. Jeśli je wykupisz, towarzystwo pokryje ewentualne wydatki. Koszt polisy jest niewielki w porównaniu do wydatków, przed którymi Cię zabezpiecza.

Nie każda polisa obejmuje wypadki, do których dojdzie na stoku

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, musisz dokładnie sprawdzić, czy obejmuje ono sporty zimowe. Informacje na ten temat znajdziesz w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia. Trzeba się z nimi zapoznać, zanim zdecydujesz się na konkretny wariant polisy. Dlaczego jest to takie ważne? Standardowe ubezpieczenia często nie uwzględniają ryzyka związanego z aktywnościami na nartach czy snowboardzie, a także innymi uznawanymi za ekstremalne. Jeśli dojdzie do wypadku na stoku, a Twoje ubezpieczenie nie będzie obejmowało tego typu zdarzeń, wszystkie koszty – od leczenia, przez transport, aż po rehabilitację – będą musiały zostać pokryte z Twojej kieszeni.

Zanim więc kupisz konkretną polisę, dokładnie przeczytaj jej warunki. Zwróć przy tym uwagę na następujące zagadnienia:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia,
  • odpowiedzialność cywilna (na wypadek, gdyby doszło do wypadku z udziałem innych osób),
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Jeśli wyjeżdżasz z rodziną, zadbaj o polisę, która obejmie wszystkich uczestników aktywności, szczególnie tych najmłodszych. Choć zwykle poruszają się oni po bezpiecznych trasach i często pod okiem instruktorów, również są narażeni na wypadki.

Gdzie kupić polisę turystyczną na narty?

Kupienie ubezpieczenia turystycznego na narty jest obecnie proste i szybkie. Gdzie je zamówić? Ubezpieczenie na narty kupisz na rankomat.pl. Możesz tam filtrować oferty według takich kryteriów jak zakres ochrony, suma ubezpieczenia czy cena. Dzięki temu łatwo znajdziesz opcję, która zapewni Ci spokój ducha na stoku i będzie spełniała wszystkie Twoje wymagania. Wystarczy, że podasz szczegóły dotyczące wyjazdu, a system automatycznie dobierze odpowiednie warianty.

Pamiętaj, że tanie ubezpieczenie nie zawsze jest najlepsze. Sprawdź dokładnie, co obejmuje wybrana polisa, zanim zdecydujesz się na zakup. Ochrona zdrowia i bezpieczeństwo to aspekty, na których nie warto oszczędzać.

Jeśli na wyjeździe pojawią się problemy zdrowotne, możesz skorzystać z EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to podstawowe narzędzie, które warto mieć przy sobie podczas wyjazdów do krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Karta pozwala korzystać z publicznej służby zdrowia na takich samych zasadach jak mieszkańcy danego kraju. Ma jednak pewne ograniczenia.

  • Po pierwsze, nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski, który w przypadku poważnych wypadków może być bardzo kosztowny.
  • Po drugie, w niektórych krajach pacjent musi pokryć część kosztów leczenia z własnej kieszeni.
  • EKUZ nie obejmuje także kosztów ratownictwa górskiego, które jest często potrzebne w przypadku wypadków na stoku, a wydatki musi pokryć poszkodowany.

Co to oznacza w praktyce? EKUZ to tylko podstawa. Dobrze ją uzupełnić o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.

Zimowy wyjazd na narty to okazja do aktywnego wypoczynku. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie przygotowanie. To pozwoli Ci w pełni cieszyć się zaletami wyjazdu i ze spokojem czerpać ze wszystkich jego uroków.