5/5 - (1 vote)

Kazimierz Dolny to malownicze miasteczko położone nad Wisłą, które przyciąga turystów swoim niezwykłym urokiem, zabytkami i przyrodą. Właśnie dlatego, planując jednodniową wycieczkę, warto poznać najważniejsze atrakcje, które można zobaczyć w tak krótkim czasie.

1. Rynek w Kazimierzu Dolnym

Rynek to serce Kazimierza Dolnego, miejsce, gdzie tętni życie miasta. Otoczony jest zabytkowymi kamieniczkami, które kryją w sobie liczne kawiarnie, restauracje i galerie sztuki. Warto zacząć zwiedzanie od Rynku, gdzie znajduje się również Ratusz oraz drewniany budynek Wagi Miejskiej.

2. Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja

Kościół parafialny w Kazimierzu Dolnym to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych miasta. Zbudowany w stylu gotyckim z czerwonego piaskowca, wyróżnia się bogatym wnętrzem, w którym warto zwrócić uwagę na piękne ołtarze, freski i liczne epitafia.

3. Zamek Kazimierzowski

Zamek Kazimierzowski, położony na wzgórzu, jest kolejnym obiektem wartym odwiedzenia. Choć obecnie znajdują się tam jedynie ruiny, to warto odwiedzić miejsce ze względu na piękne widoki na Kazimierz Dolny oraz okolicę. Zamek otoczony jest także murami obronnymi z basztami.

4. Wieża widokowa na Górze Trzech Krzyży

Wieża widokowa na Górze Trzech Krzyży to doskonałe miejsce na podziwianie panoramy miasta i okolic. Warto tu przyjść, by zobaczyć Wisłę i dolinę, a także dostrzec daleko położone punkty. Na szczycie znajdują się także Trzy Krzyże – symbol Kazimierza Dolnego, stanowiący ważne tło dla zdjęć.

5. Kamieniołomy w Dołach Kazimierskich

Kamieniołomy w Dołach Kazimierskich to kolejne miejsce, które warto odwiedzić podczas jednodniowego pobytu. To niezwykłe miejsce, gdzie można podziwiać tajemnicze formacje skalne, a także poznać historię wydobycia piaskowca. Spacer po kamieniołomach to również okazja do kontaktu z przyrodą.

Przeczytaj również:  Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – sielsko i spokojnie

6. Klasztor i kościół św. Anny

Klasztor i kościół św. Anny, położone na skraju miasta, to kolejny zabytek wart odwiedzenia. Kompleks został zbudowany w stylu barokowym, a w jego wnętrzu można podziwiać liczne obrazy i rzeźby. Otoczenie klasztoru stanowi również świetne miejsce na chwilę relaksu wśród zieleni.

7. Muzea i galerie sztuki

Kazimierz Dolny słynie z licznych galerii sztuki oraz muzeów. Warto odwiedzić Muzeum Nadwiślańskie, gdzie można poznać historię miasta oraz jego związki z rzeką Wisłą. Galerie sztuki, takie jak Galeria Sztuki Kazimierz, oferują możliwość podziwiania dzieł współczesnych artystów.

8. Przystań rzeczna i spacer nad Wisłą

Na koniec dnia warto udać się nad Wisłę, gdzie znajduje się przystań rzeczna. To idealne miejsce na relaksujący spacer, podziwianie przepływających statków oraz kontemplowanie zachodu słońca. W sezonie letnim istnieje również możliwość rejsu statkiem po Wiśle.


Kazimierz Dolny to miasto o niezwykłym uroku, które warto poznać, nawet jeśli dysponujemy tylko jednym dniem na zwiedzanie. Wyżej wymienione atrakcje to tylko część tego, co można zobaczyć i doświadczyć. Warto też zwrócić uwagę na liczne festiwale i imprezy kulturalne, które odbywają się w ciągu roku.