Badania przy użyciu tomografu komputerowego wykazały, że u 2 na 5 pacjentów w dwa lata od przebycia COVID-19, utrzymują się w płucach uporczywe zmiany. Rehabilitacja w sanatorium stanowi niezawodne rozwiązanie, które ma na celu poprawę zdrowia, wsparcie układu oddechowego.
Jakie powinny być cechy dobrego sanatorium? Czego potrzebuje osoba po COVID-19?
Dobre sanatorium to takie, w którym wykwalifikowana kadra pracownicza do swoich zadań podchodzi z pełnym zaangażowaniem. Kuracjusz przybywający do takiego ośrodka liczy na dojrzałe, odpowiedzialne potraktowanie i chce w pełni zaufać ludziom, w których ręce powierza swe zdrowie. Bardzo istotne jest także, by oferta zabiegów SPA była bogata, by w pełni odzyskać równowagę psychofizyczną. Lecznicze kuracje stosowane w takim ośrodku mają właściwie zregenerować, działać przeciwzapalnie i w sposób przeciwreumatyczny.
Pobyty zdrowotne po COVID-19 i turnusy dla ozdrowieńców to sanatoryjne pobyty lecznicze o specjalnie przygotowanym programie. Zabiegi rehabilitacyjne i lecznicze obejmują fizykoterapię, kinezyterapię, balneoterapię, co ważne czołowe ośrodki kuracyjne wychodzą z ofertą zindywidualizowaną. Dobrze przeprowadzona rehabilitacja pocovidowa powinna być zorientowana na układach: oddechowym, krążenia, narządach ruchy, te organy w wyniku pandemii ucierpiały najbardziej. Miła, kompetentna obsługa stanowi uzupełnienie udanego pobytu kuracyjnego.
Czy istnieją pobyty rehabilitacyjne w sanatorium skierowane do ozdrowieńców po COVID-19?
Osoby po przebytym COVID-19, które skarżą się na niepokojące objawy po przebytej chorobie, mogą skorzystać z pobytów rehabilitacyjnych w sanatorium. Sanatorium Bristol w Busku Zdroju ma taką ofertę, w skład której wchodzą: badania fizjoterapeutyczne i spirometryczne, indywidualne sesje z rehabilitantem, inhalacje z mgiełką solankową bądź kąpiel spa aromaterapeutyczna. Pacjent ma prawo skorzystać z zabiegów leczniczych takich jak m.in. drenaż limfatyczny uciskowy, kąpiel w zawiesinie borowinowej i masaż bańkami chińskimi.
W ramach pakietu realizowane jest badanie spirometryczne, które jest pomyślane w tym celu, by dokonać pomiaru objętości i pojemności płuc i przepływów powietrza w płucach i oskrzelach. Pacjent może skorzystać z 3 rodzajów testów na przeciwciała anty-SARS-Cov-2. W sanatorium udostępniono salę cardio, basen rehabilitacyjny oczyszczany nanosrebrem. W sanatorium w Busku Zdroju zajęcia aqua fitness pomyślane są codziennie. Ścieżka Kneippa to zabieg leczniczy pomyślany jako spacer po wodzie o zmiennej temperaturze. Metoda ta jest w pełni skuteczna i bardzo bezpieczna, wskazana dla ozdrowieńców po Covid-19, gdyż prowadzi do wzmocnienia odporności.
O czym należy pomyśleć jeszcze przed dokonaniem wyboru sanatorium?
Sanatorium docelowe powinno być miejscem, w którym pacjent poczuje się dobrze. W najlepszych sanatoriach w sposób przemyślany wprowadzana jest sztuka design terapia. Pacjent udający się do sanatorium musi zadbać o duszę i ciało. Ważne jest, by zachodziła idealna harmonia pomiędzy pięknem, luksusem i efektywną, nowoczesną terapią. Kompleks terapeutyczny nie powinien znajdywać się na uboczu, zdecydowanie lepiej jest, gdy mieści się w centralnym punkcie kurortu. Sanatorium Bristol mieści się w centrum Buska Zdroju, również, jeśli chodzi o parking, nie ma z tym problemu. Właśnie tam organizowane są liczne wyjątkowe wydarzenia m.in. Ladies Night, Noc Saunowa, turnusy siarczkowej diety redukcyjnej, walentynkowe spotkania dla zakochanych, każdy znajdzie coś specjalnie dla siebie.